СОТ - алармени системи
Избрали сме системите на PARADOX, като оптимален вариант за потребителите. При правилен монтаж и качествено свързване работят без проблемно дълги години, удобни и лесни са за ежедневна употреба. Предлагат всички съвременни възможности и изгодна цена.
По желание на клиента можем да доставим и/или монтираме техника от повечето водещи производители.
Алармените системи на Канадската фирма PARADOX могат да се свържат към интернет. Управлението става през смартфон или таблет с операционна система Android или iOS. Използва се безплатното приложение “Insite Gold”.
1. Безплатно при наличие на реален статичен IP адрес дават възможност за управление и наблюдаване на статуса на всички зони и групи (отворена/затворена, включване/изключване, проблеми и аларми) чрез приложение Insite GOLD и управление на външни устройства според правата на потребителският код. Възможно е да изпращат e-mail съобщения на до 16 бр. получатели. Поддръжка на SSL протокол за изпращане на сигурни email съобщения чрез криптирана интернет комуникация
2. В платеният вариант се използва облачната услуга Swan сървър на PARADOX. Не е необходим статичен IP адрес и е възможно DHCP свързване без да е необходимо конфигуриране. Добавя възможност за получаване на директни съобщения тип “push“ известяване чрез приложението Insite GOLD.
Алармените системи могат да изпълняват самостоятелно някои функции на системите за автоматизация. Всичко, което се управлява електрически може да се управлява от алармените системи по различни начини:
1. Автоматично – при събитие
2. Ръчно – през клавиатура
3. Дистанционно – с преносими дистанционни управления с обхват около 50м.
4. През интернет – чрез смартфон и/или таблет
Ето и някои по-често използвани приложения:
1. при сигнал за аларма от противопожарен датчик може да спира електрозахранването на обекта
2. при сигнал за аларма от датчик против наводнение да спира водоснабдяването.
3. при изключване от охрана спира захранването на вътрешните камери за наблюдение, като има възможност при нужда тази функция да се изключва ръчно.
4. има възможност за дистанционно и/или отдалечено отключване/заключване на врати
5. има възможност за дистанционно и/или отдалечено отваряне и затваряне на електрически управляеми врати и щори – на прозорци, гаражи, дворове…
Системите за сигурност имат възможност да бъдат интегрирани в система за сградна автоматизация (умен дом). При някои модели цялата информация от алармената система се предава към системата „Умен дом“. Това предоставя възможност за контрол на много събития чрез системата за сигурност.
При включването на алармената система , домашната автоматизация може да гаси лампи, телевизори и друга техника, да намалява отоплението, управлява завесите и щорите и т.н.
Видеонаблюдението, видеодомофонните системи и контрола на достъп също могат да се интегрират към сградната автоматизация.
Друга опция е алармената система да е свързана към системата за видеонаблюдение, която при получаване на алармен сигнал да изпраща e-mail с прикачени снимки и/или “Push” известяване чрез приложение за смартфон и компютър.
Кратко описание на алармените системи за жилища и офиси.
Алармените системи (СОТ) се състоят от много компоненти, тук ще поясним действието на част от тях:
Контролен панел (централа) – основната платката, която управлява цялата система. Към нея се включват всички модули (клавиатури, датчици, предаватели и др.) Всеки модел има основни характеристики брой, входове за датчици (зони); групи на които може да се раздели системата; изходи за управление (на външни устройства и предаватели); кодове за достъп; памет за събития и др.
Клавиатури – служат за управление на контролният панел от потребителя. Основните видове са:
• LED – показват състоянието на зоните и групите, като светват съответните индикатори или бутони.
• LCD – имат дисплей на който се изписва информацията за състоянието на зоните, групите и системните събития.
• Touch screen – имат дисплей чувствителен на допир (няма бутони).
Сирени – издават силен и неприятен звук, а някои модели имат и мигаща лампа. Служат да предупредят хората в обекта или да привлекат вниманието на хората наблизо ( съседи, охрана и др.).
Съществуват много модели, но основните видове са:
За външен монтаж
За вътрешен монтаж
Специални сирени
Датчици (детектори, сензори) – това са компонентите, които засичат нарушителя. Разнообразието е огромно, съществуват много видове според принципа на работа и предназначението.
• за врати и прозорци: акустични, вибрационни и магнитни
• детектори за движение: пасивни инфрачервени, микровълнови и комбинирани
• вътрешни и външни:
Сирени и лампи - за външен или вътрешен монтаж
Спомагателни елементи – метална кутия за контролният панел, захранващ трансформатор, акумулатор и др.
Допълнителни модули –
Разширители за зони (допълнителни датчици)
Разширител на програмируемите изходи ( релета за управление)
Захранващи платки с и без информация за наличие на 220В и състояние на акумулатора
Безжични приемници, датчици, дистанционни управления, паник бутони и други безжични модули
Модули за комуникация: IP, GPRS, GSM - служат за връзка през интернет и/или GSM/GPRS
Модули за предаване на сигнали към охранителни фирми – радиопредаватели, IP, GPRS, GSM